Hlavní stránka Rady Stříhání drápků

Stříhání drápků

Pravidelné stříhání drápků patří neodmyslitelně k péči o zdraví Vašeho čtyřnohého kamaráda.
Neostříhané drápky jsou zdrojem mnoha problému, můžou vést k zatržení drápků, které je pro pejska velmi bolestivé a hodně krvácející, nebo mohou dokonce nadzvedávat tlapku a tím způsobovat špatný postoj a pejsek může začít kulhat.


Podobně jako lidské nehty, jsou i ty psí kožními deriváty, které neustále dorůstají. Na rozdíl od lidských je ale v drápku umístěno drápové lůžko (živá tkáň, cévka), které se nesmí přestřihnout.  V přírodě pomáhají drápky k lepší stabilizaci na měkkém, nebo kluzkém povrchu a při skoku, ale u psů, kteří jsou domácími mazlíčky může na koberci nastat problém.

Přinášíme Vám pár základních rad:

  • Se stříháním začněte už u štěněte, pejsek si na tuto proceduru snadněji zvykne a zmírní se tak strach v budoucnosti.
  • U pejsků, kteří se hodně pohybují ve volné přírodě se drápky obrušují samovolně, ale i tak je občas zkontrolujte.
  • Ve chvíli kdy uslyšíte, že pejsek při chůzi po dlaždicích cvaká, je čas mu drápky ostříhat. Doporučuje se zastříhávat každých 6 až 10 týdnů.
  • Při stříhání nezapomeňte na pátý prst, který je umístěný na vnitřní straně předních končetin a nedotýká se země.
  • Pozor, v drápku je umístěno drápové lůžko (živá tkáň, cévka), které se nesmí přestřihnout. U bílých drápku jej rozeznáte jako růžový střed, problém je však u drápků černých, tam musíme stříhat několikrát za sebou po malých kouscích. Pokud se uprostřed drápku objeví tmavá tečka, nestříhejte dále. To je začátek drápového lůžka. Zjednodušeně platí, že ta část drápu, která se zužuje a stáčí dolů může být ustřižena. Ideální délka drápů je taková, kdy se pes stojící na podlaze drápy podlahy nedotýká.
  • Ke stříhání vždy používejte vhodné kleštičky na drápky. Vyrábí se mnoho druhů, s jejich výběrem Vám rád pomůže zvěrolékař, nebo my v našem psím salónu.
  • Počítejte s tím, že bude pejska potřeba jemně přidržovat, takže si s ním klidně sedněte na podlahu a držte ho při stříhání v náručí, nebo někoho požádejte, aby Vám pejska přidržel.
  • Drápky stříhejte pod úhlem 45° s ostrou částí kleští směřující ke konci drápu.
  • Pokud by se Vám stalo, že zastřihnete do drápového lůžka, nebo se pejskovi strhne nehet v přírodě, použijte dezinfekci (například přípravek Betadina protože neštípe) a lehce obvažte (sterilní obvaz, nebo přežehlený kapesník navrch s ponožkou). Drápek následně zkontrolujte, a pokud by nastal problém, okamžitě kontaktujte zvěrolékaře.


Jestliže se na stříhání drápků necítíte, rádi Vás přivítáme v naší střižně na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín, kdy péče o drápky je nedílnou součástí stříhání, stejně jako trhání chlupů z uší.

 

Příbuzná témata: