Hlavní stránka Rady Pes v autě

Pes v autě

O tom na co nezapomenout při cestování s pejskem do zahraničí jsme si něco řekli minule, dnes zkusíme probrat neméně důležitou věc a to aby se pejsek cítil při jízdě pohodlně a byl v bezpečí nejen on, ale i celá posádka vozu.

Před delší cestou do zahraničí byste měli zvážit hlavně zdravotní stav pejska, zda v pohodě zvládne jak cestu, tak aklimatizaci na horké, nebo naopak chladné podnebí, zjistěte si, zda ubytování je přátelské k pejskům a jestli Vám přítomnost pejska nebude vadit při aktivitách, které na dovolené plánujete. Vždy je možnost využit hlídání buď u rodiny, známých, nebo psím hotelu.

 

Pokud jedete na delší dobu, je dobré pejskovi vzít dostatek krmiva, na které je zvyklý, aby při náhlé změně nedošlo k zažívacím potížím. Nezapomeňte taktéž pejskovi do auta vzít zásobu vody a misku na pití, i když je pravda, že dnes už na potřeby našich miláčků myslí čím dál tím více benzínek.

Pokud o pejskovi víte, že je během jízdy nervózní, nebo se mu dělá špatně, poraďte se se zvěrolékařem, který Vám může poradit vhodné medikamenty.

Před cestou nechte pejska pořádně proběhnout a hlavně vykonat potřebu a také v průběhu jízdy dělejte každé 2 – 3 hodinky přestávku, aby se mohl proběhnout, vyčůrat, uklidnit, najíst se a napít nejen řidič, ale i pejsek.

Pokud už musíte nechat psa v zaparkovaném autě (pozor v některých zemích je to dokonce zakázáno), snažte se zkrátit tuto dobu na minimum a najít místo ve stínu. I s částečně staženými okénky se z auta rychle stává skleník i s trojnásobně vyšší teplotou, než je ta okolní, a přehřátí může být pro psa i smrtelné.

Stejně jako u lidí se i u psů doporučuje na dovolené používat balenou vodu, přeci jen nechceme, aby náš kamarád trpěl řídkým problémem s hustým běháním.

Při úrazu pejska je možné využít autolékárničky, dobré je mít u sebe pinzetu na vytažení třísky nebo klíštěte, a pokud je zranění závažnější neváhejte navštívit místního zvěrolékaře. Spousta pojišťoven dnes nabízí i cestovní pojištění pro psy a kočky.

Samotnou kapitolou je bezpečnost pejska a posádky. Při nehodě, nebo prudkém brzdění může být pes doslova vymrštěn do prostoru kabiny a tím je ohroženo nejen zdraví psa, ale i ostatních cestujících. Existuje mnoho způsobů jak zabezpečit pohodlný a bezpečný převoz pejska. Který z nich je nejlepší zkoumal mimo jiné švýcarský autoklub TCS.

Při crash testech zjistil, že nejbezpečnější jsou kovové skříně určené do zavazadlového prostoru.

Naopak za spíše nevhodné označil ochranné sítě a přehozy. Obě tyto pomůcky oddělují psa v autě od lidí jen naoko. Test totiž ukázal, že při nehodách neochrání ani psa, ani jeho páníčka.

 

Co a jak se testovalo a výsledky testů si můžete přečíst v článku Test: jak bezpečně v autě převážet psa nebo jiného domácího mazlíčka na webu www.autembezpecne.cz. Na tomto portálu se dozvíte i další důležité rady o bezpečném cestování nejen u nás, ale i v zahraničí.

  

Těchto pár základních rad, společně s dalšími v článku „Cestování se psem" by Vám mělo pomoct, aby Vaše cesta proběhla bez problémů. Já sama mám 4 pejsky, takže pokud budete chtít, můžeme si o cestování a nejen o něm popovídat při stříhání Vašeho psa v mé střižně na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín.

 

Citace a odkaz na článek jsme zveřejnili díky laskavému svolení webového portálu Webový portál Autem Bezpečně

 

 

Příbuzná témata:


• Koupání pejska

• Stříhání drápků

• Zuby, pohroma huby

• Trimování

• Péče o tlapky

• Oblečky pro psy

• Cestování se psem