Hlavní stránka Rady Pes a kůň

Pes a kůň

To jsou dvě neoddělitelné součásti mého života. Pes a kůň patří neodmyslitelně k sobě už od dávných dob, kdy oba pomáhali svým pánům při lovu, doprovázeli dámy na vyjížďky a patřili ke každodennímu životu. I dnes když navštívíte nějakou stáj, tak tam vždy bude pobíhat nějaký psí kamarád. Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu a ještě lepší je, když Vás při projížďce může doprovázet i pejsek. Při společné vyjížďce se pes vyběhá a nebude v něm přebytečná energie, takže pak nehrozí, že vám z přemíry elánu zdemoluje dům nebo zahradu. Další důvod je ten, že budete mít v jednom okamžiku u sebe oba dva své čtyřnohé kamarády. Takovéto soužití člověka, koně a psa má ale svá pravidla, pojďme se na ně tedy společně podívat.

Každý majitel by měl perfektně znát jak povahu svého koně, tak i psa a oba by měl zvládnout. Ve stáji i na vyjížďce může často nastat stresová situace, kdy bude potřeba Vaše rychlé rozhodnutí jak situaci vyřešit.

Pobyt psa ve stáji může být nebezpečný jak pro koně, psa, tak i pro lidi. Je spousta koní, kteří mají ze psů strach a mohou se splašit, nebo psa napadnout. Pokud je Vaší stáji více koní, zeptejte se nejdříve jejich majitelů jak na tom je jejich kůň se psy.

Než vyjedete na první vyjížďku do přírody, měli by si na sebe nejdříve pes a kůň zvyknout, aby pes věděl, co si může dovolit a Vy si tak vyzkoušíte jak zvládnout psa z koňského sedla.

Ideální je, pokud začnete brát psa ke koním už od štěněte, postupně si tak zvykne na jejich přítomnost, naučí se vycítit jejich nálady a mají možnost se společně oťukat.

Nejlepší období je mezi 7. – 12. týdnem, výjimečně do 16. týdne života psa. V tomto období ovšem se psem nechodíme na velké vyjížďky, ale můžeme s pomocníkem, který půjde vedle koně, udělat malý okruh kolem stáje v kroku. Nejlepší seznámení je, pokud nám to velikost psa dovolí, vzít ho do náruče a zvednout do úrovně hlavy koně a nechat je navzájem očuchat. Koně a psa necháváme očuchávat pokaždé, když se ocitnou spolu. Pokud chceme, aby si pes a kůň na sebe perfektně zvykli, bereme psa do stáje pokaždé s sebou. Ale čím víc se pes a kůň znají, tím větší pozor dáváme, aby se něco nestalo, protože pes může ztrácet zábrany a ke koni si může začít více dovolovat, a může skončit s obtiskem kopyta na těle a začne se koní bát a dlouho trvá, než u psa zase obnovíme důvěru v koně; v horším případě to může pro psa skončit smrtí.

Jak již bylo řečeno, první společná vyjížďka by měla proběhnout, až vás bude pes plně poslouchat a až si na sebe pes s koněm dobře zvyknou. Než vezmete psa na projížďku, měli byste si být také jistí, že vás bude následovat a že se od koně nebude příliš vzdalovat. Při prvních vyjížďkách psa chválíme, když běží vedle koně a příliš se nevzdaluje. Zpočátku by vyjížďky neměly být příliš dlouhé ani moc náročné. Velké vyjížďky doporučuji až po 18 měsících věku, až budou kyčle psa plně vyvinuty. Pokud chceme mít opravdu jistotu, že jsou kyčle v pořádku, zajdeme se psem na RTG.

Aby byly společné vyjížďky zábavné a bezpečné pro psa, koně i člověka, měl by si jezdec uvědomit specifická rizika, která při této činnosti hrozí, a snažit se je eliminovat.

Jedno z největších nebezpečí jsou ostatní zvířata, jako cizí psi, kočky, srny a zajíci, téměř každý pes se za nimi rozběhne. Když se vám taková věc na vyjížďce stane, pokuste se psa nejprve odvolat, když to nepomůže, další z možností je odcválat s koněm na druhou stranu. Když se pes vrátí, tak ho pochválíme, ale z našeho hlasu musí být jasně patrné, že nejsme zcela spokojeni. Další poměrně velké nebezpečí spojené se srnami a zajíci jsou myslivci, hlavně v období lovecké sezóny, kdy jsou myslivci téměř všude. Myslivec si snadno může některá plemena psů splést s běžící srnou. Mezi taková plemena se řadí například rhodéský ridgeback. Z tohoto důvodu je dobré, aby měl pes alespoň kšíry nebo reflexní vestičku. Když máme čas a chuť, můžeme se psem vykonat lovecké zkoušky, za splnění těchto zkoušek dostává pes reflexní obojek. Po psovi s tímto obojkem nesmí myslivec vystřelit, ani kdyby nějakou tu srnu honil.

Další poměrně velké nebezpečí nastává, když musíme se psem přejít silnici. Ne každý řidič zpomalí, když vidí koně, natož psa s koněm, a tak může psa lehce přejet. Na silnici se proto zdržujeme pokud možno krátce. Můžeme také z koně slézt a koně i psa přes vozovku převést.

 

Zdraví psa.

Psi u koní nemusí být očkováni více než psi, kteří ke koním nechodí. Očkování jsou pouze doporučena, a to například očkování proti tetanu. Toto onemocnění se sice nevyskytuje u psů příliš často, ovšem většinou je bohužel smrtelné. Tetanus má každý druhý kůň v sobě a bakterie vylučuje v trusu, takže když má váš pes poraněnou packu nebo záděrku v tlamě a šlápne do koňského trusu nebo jej sežere, je tu velká pravděpodobnost, že by se mohl tetanem nakazit, proto je dobré nechat ho proti tetanu naočkovat. Další doporučení je psa nechat častěji odčervit pro zvýšené riziko výskytu červů u koní. Červy jsou také obsaženi v koňském trusu, v tomto případě už mohou problémy nastat, i pokud si pes k trusu s červem jen čuchne.

 

Plemena psů vhodná ke koním

Ke koním se nejvíce hodí plemena psů většího vzrůstu a s krátkou srstí (komu by se chtělo po každé vyjížďce vyčesávat chuchvalce bodláků a žmolky bahna z dlouhosrstých plemen). Mezi nejvhodnější plemena ke koním se řadí například:

Rhodéský ridgeback

Tento pes se ke koním hodí zejména pro svoji vytrvalost a rychlost. V Africe, odkud pochází, byl používán jako pomocník při nahánění lvů. Rhodéský ridgeback dokáže běžet rychlostí až 45 km/h, proto koně lehce doběhne. U tohoto plemene je však hodně rozšířena dysplazie kyčelního kloubu, proto určitě doporučuji začít s většími vyjížďkami až po 18 měsících věku psa a nejlépe po rentgenovém vyšetření.

Dalmatin

Dalmatin a kůň patří neodmyslitelně k sobě, dalmatin má lásku ke koním v genech, protože se téměř dvě století používal jako doprovodný a hlídací pes koní a kočárů. Odháněl od nich divou zvěř i nežádoucí chodce. Dalmatin bude šťastný, když svého pána uvidí na koni, protože mu jeho pán bude stačit. Dalmatin miluje, když má možnost svého pána doprovázet na dlouhých vyjížďkách. Ovšem velké vyjížďky se také doporučují až po 1. roce života.

Dobrman

Pro svůj temperament a rychlost je dobrman další z plemen psů vhodných ke koním. U dobrmana musíme dát ovšem zvýšený pozor na jeho srdce - dobrmani mívají sklon k srdečním onemocněním, proto je dobré si u psa nechat udělat vyšetření srdce. Vyjížďky se opět doporučují až po roce života jedince.

Maďarský ohař

Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je veselý, přátelský a dosti temperamentní pes. Výjimečná vůle a ochota maďarského ohaře držet se svým pánem kontakt během jejich společné práce je jednou z jeho základních vlastností. Z tohoto důvodu ho vyjížďky s vámi budou více než bavit. Stejně jako u předchozích plemen i u tohoto počkáme na první společnou vyjížďku, až pes plně dospěje.

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je pes především vodní, který ovšem také potřebuje hodně pohybu. Pro udržení jeho kondice se velice hodí vyjížďky. Tito psi se rychle učí, takže by neměl být problém začít se psem chodit na vyjížďky, co nejdříve to bude možné, to je kolem jednoho roku života jedince. Labradorský retrívr netrpí žádnými vážnějšími onemocněními.

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér je silný, aktivní, hbitý a pružný pracovní pes s odvážnou povahou a pružným tělem střední délky. Jsou inteligentní, překypují energií a své lovecké geny získané po svých předcích ani na chvíli nezapře. Vyjížďka po boku koně je pro Jacka to pravé, jen je potřeba mít ho dobře zvládnutého.

 

Pokud budete potřebovat upravit srst Vašeho pejska před vyjížďkou, velice ráda jej ostříhám ve svém psím salónu na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín, kde stříhám pejsky malé i velké, hodné i ty zlobivé.

Zároveň se s Vámi ráda podělím o své zkušenosti, protože vlastním nejen koně, ale i 4 pejsky.

Spoustu krásných okamžiků s čtyřnohými kamarády Vám přeje Dita.

 

Příbuzná témata: